| dragutzyka29 a întrebat:

Care este diferenta dintre oameni si animale in ceea ce priveste rautatea sau agresivitatea?

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Animalele sunt doar agresive si doar atunci cand ele sau teritoriul lor sunt amenintate.
Rautatea este specific umana si se manifesta prin agresivitate de cele mai multe ori gratuita. Omul este agresiv din lipsa de educatie si de cultura. Pentru ca, la om, nu se pune problema de aparare a teritoriului; aia e legitima aparare.

| Ezyo a răspuns:

Omul e mai a dracului decat animalul.

| queerkulture a răspuns:

Agresivitatea animalelor nu vine din gelozie ("vai, fată, uite cățeaua aia are 8 sfârcuri iar eu am numai 6")

| NoGames a răspuns:

Treaba ar sta cam asa: Animalele ataca din instinctul de a se apara sau pentru a se hranii chesti din astea. Insa oamenilor nu le trebuie nici un motiv! Jefuiesc, violeaza, ucid... uneori fara nici un motiv.
Uneori cica din "razbunare"...Dar de ce sa faci chiar mai rau decat ai primit? Daca chiar esti om poti sa ierti sau macar sa nu exagerezi.
Sper ca te-am ajutat happy

| hiphoph4ever a răspuns:

Noi oamenii din pacate consideram ca toate animalele ne sunt inferioare si ca natura a fost '' creata'' pentru a o distruge noi. animalele nu stiu cum gandesc da sigur nu asa