| αnny a întrebat:

Care sunt definitiile complementului, subiectului, predicatului si atributului?

4 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Subiectul:partea principală de propoziţie care arată cine săvârşeşte acţiunea exprimată de predicatul verbal, cine suportă acţiunea unui verb la diateza pasivă sau cui i se atribuie o însuşire ori o caracteristică exprimată prin numele predicativ. Altfel spus, subiectul este partea principală de propozitie.
Complementul : Parte secundară a propoziției care determină un verb, un adjectiv sau un adverb.
Predicatul : partea principală de propoziţie care atribuie subiectului o acţiune, o stare, o caracteristică sau o însuşire. Altfel spus, predicatul este partea principală de propoziţie care arată ce face, cine este, ce este sau cum este subiectul.
Răspunde la întrebările: ce face? cine este? ce este? cum este?
Atributul :este partea secundara de propozitie care determina un substantiv au un inlocuitor al acestuia. Raspunde la intrebarile: care?, ce fel de?, cat?, cata?, (al, a, ai, ale) cui?

| lulu_5281 a răspuns:

Cimplement -Parte secundară a propoziției care determină un verb, un adjectiv sau un adverb.
Subiect - Partea principală de propoziţie care arată cine săvârşeşte acţiunea exprimată de predicatul verbal, cine suportă acţiunea unui verb la diateza pasivă sau cui i se atribuie o însuşire ori o caracteristică exprimată prin numele predicativ. Altfel spus, subiectul este partea principală de propoziţie despre care se spune ceva cu ajutorul predicatului sau care arată despre cine sau despre ce se vorbeşte în propoziţie.
Prtedicat Parte principală a propoziției, care arată o acțiune, o stare sau o însușire a subiectului. * Predicat verbal = predicat exprimat printr-un verb la un mod personal (sau printr-o interjecție). Predicat nominal = predicat format dintr-un verb copulativ la un mod personal și un nume predicativ
Atribut --. Parte secundară a propoziției, care determină un substantiv sau un echivalent al acestuia.

| Burca_Cezar_1991 a răspuns (pentru lulu_5281):

Nu esti in stare sa scrii cuvântul COMPLEMENT

| αnny explică:

Vot+funda[plss]