| grigor3 a întrebat:

Cat este inaltimea la academia de politie in momentul acesta? am auzit ca ar fi 170

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Ordinului MAI nr.665/2008, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 21.(1) Criteriile specifice pentru recrutarea candidaţilor la concursurile de admitere în instituţiile de învăţământ ale Ministerului Afacerilor Interne, forma de învăţământ cu frecvenţă, în vederea formării profesionale iniţiale ca poliţist sau militar, sunt următoarele:
  d) să aibă înălţimea de minimum 1, 65 m bărbaţii şi 1, 60 m femeile; candidaţii pentru instituţiile de formare a ofiţerilor şi agenţilor de poliţie de frontieră pentru specializarea marină trebuie să aibă înălţimea de minimum 1, 60 m."

| Andreix2245 a răspuns:

Da,1.70m la baieti si 1.65m la fete.S-a modificat