| Adyy5 a întrebat:

Cate ore ar trebui sa învăț la matematica pentru a recupera ce n-am invatat in 3 ani?
Dar la romana?

10 răspunsuri:
| sorinake a răspuns:

Stai sa intri la facultate sa vezi cum e cu "ingrasat porcul in Ajun" laughing)
Nu exista un numar de ore specific. Inveti pana asimilezi toata informatia.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu crezi ca asa faci ceva, timp de 3 ani de ce nu ai invatat? Nu te a interesat școala nu? Acum numai poti da timpul înapoi si materia care timp de 3 ani nu ai vrut sau nu ai putut sa o înveti la timpul ei acum este deosebit de greu sa acumulezi cunostiințe care trebuia deja sa le fi stiut acum 3 ani cînd ti au fost predate la clasă de către profesori.

| LPCTSTR a răspuns:

Pai, ia cartea de mate si rasfoieste-o, la fiecare lectie faci 1, 2 exercitii (adica primele) si apoi unul mai greu asta, bineinteles dupa ce ai invatat in mare ce se petrece acolo [SFAT : incearca sa iei o foaie si sa scrii cu cuvintele tale ce ai inteles, cu cateva notite, formule, desene. Asta fac si eu si am 9, 5 media la matewinking ] Totusi eu nu cred ca nu ai invatat chiar nimic... daca repeti cateva lectii poate iti aduci aminte cate ceva din clasa pentru ca unii au o memorie vizuala mai dezvoltata, poate este cazul si la tine.Si nu uita TREBUIE SA AI AMBITIEwinking.Sa nu zici dupa aceea
"Lasa ca fac maine" caci va fi in dezavantajul tau la anul! Spor la invatat happy

| CleanHeart a răspuns:

Tot cate putin
Sunt tutoriale pe internet cu lectii online matematica preda un profesor simpatic

La romana la fel, important ii sa intelegi un pic de acolo

Bafta! happy

| Iunix a răspuns:

Câte ore? La tine învățatu se măsoară în ore? Contează câtă informație ai reținut într-o zi, de exemplu, nu câte ore. Dacă citeşti 5 ore şi la sfârşit când închizi caietu stai să te gândeşti şi nu şti nimic esfe egal cu zero.
Dacă citeşti 30 de minute dar la sfârşit şti peste 50% din ce ai citit eşti mult mai câştigat. Asta pentru română, la mate se învață formule şi le aplici prin exerciții.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Nu e vorba de ore, e vorba de CALITATE, ia-ti un prof bun de meditatii, la romana e ok, poti relua totul, in 3-4 luni de invatat constant (nu ca nebunul, tocesti azi, uiti maine), recuperezi fara batai de cap, dar da-ti maxim interesul, nu lua ca pe o joaca.

| Antonies a răspuns:

Învăța frate doar ce îți dă la examen și o să fie mult mai ușor. Te uiți pe modele și înveți. Spre exemplu la un exercițiu trebuie sa scrii modul lor și funcția sintactică, iar tu înveți mod și funcția sintactică dacă nu le ști, iar la alt test poate sa.ti de-a înlocuit de astea sa zici cazul(e tot din "categoria aia".
Învață puțin câte puțin tot anul și sigur o să iei nota mare, eu am luat 5, 60la română chiar dacă nu am învățat absolut nimic în de pe clasa a 5. a (și nici pe a 8.a nu am învățat nimic), nu mai zic de teme că de pe clasa a 5. a nu am făcut o tema. aveam o profesoara mai proastă că noi. Deci învață puțin câte puțin la romana definiții și moduri/cazuri etc, iar la matematica să știi formulele

| LPCTSTR a răspuns (pentru Antonies):

De ce induci in eroare omul? La examen iti va da fix ceea ce tu credeai ca stii, insa mult mai complicat decat ti se pare.De aceea este foarte recomandat sa repeti si sa inveti cate ceva din fiecare letie si daca nu ma insel exista si exercitii anexate pentru Eval. Nat. la sfarsitul fiecarei lectii, sau scrie sub exercitii in paranteze (Evaluare Nationala 20xy, Testare Nationala) ceva de genu.

| andreeahtml a răspuns:

Pai mai întâi stabilește când te apuci și când vrei sa termini. Parcurge toată materia. În primele 3 luni încearcă să înveți o ora pe zi. În următoarele 3, 2 ore pe zi, până termini materia. După ce ai terminat toată materia, reia-o și învață 3 ore pe zi, insistând asupra a ce nu ai știut. Trebuie să înveți zilnic pentru ca și creierul tau să poată retine informațiile.

| mimimumu a răspuns:

Cand înveți mai trebuie sa iei si pauze, nu sa înveți in continuu ca altfel nu se lipeste nimic si e in zadar.Asta e tot ce pot sa zic