| 3456789 a întrebat:

Cati protoni si cati electroni are fiecare metal alcalin inainte si dupa ionizare?

1 răspuns:
| cooldreams a răspuns:

In timpul ionizarii, se schimba numarul de electroni, deci cel de protoni ramane constant. in mod normal, elementele tind sa aiba configuratie stabila de octet pe ultimul strat. de exemplu sodiul are configuratia 1s2 2s2 2p6 3s1, (sau, pentru incepatori K:2, L: 8 si M: 1), deci va ceda ultimul electron de pe stratul 3s (sau M), devenind ionul Na+. Sper ca ai inteles si mai departe de descurci si singur(a).