| WatermanTheWritter a întrebat:

Ce ar trebui schimbat/eliminat/adaugat/modificat la Romania ca sa ajunga ca Germania, Elvetia, Italia, si America?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu prea sunt sanse.
Nici tarile mentionate de tine nu sunt "egale".
Germania, nici dupa un sfert de secol, nu a reusit sa aduca la acelasi nivel partile din est si vest. In Italia, nordul si sudul difera foarte mult. Si in SUA sunt diferente mari intre diferite zone, atat economic, cat si de mentalitate. Si toate difera intre ele.
Relativa exceptie este Elvetia, unde s-a format un fel de "seif mondial", unde, de peste un secol, se tin in secret averi in pastrare, din toate tarile. Ei traiesc in urma acestora, dar alte paradisuri fiscale incep sa le ia locul.

| darrio2007 a răspuns:

Gandirea noastra a tuturor.Sa nu mai incercam sa ne furam unul pe altul cu cea mai mica ocazie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand mentaliatea. E primul pas.

Apoi cumva sa stergem cei 40 ani de comunism cu buretele

| mihai69 a răspuns:

Cetățenii; poliția și restul organelor de impunere a legilor (că legi avem - bune, rele, așa cum sunt - dar NU le prea respectă nimeni; și ce e mai rău - a ajuns să ni se pară firesc să fie așa); sistemul de alegeri. Să fie cu pondere. Nu mi se pare corect ca votul unui cetățean educat, cu capul pe umeri să aibă aceeași valoare cu al lui Dorel care nu are habar de nimic și stă prin cârciumi și votează după cum primește de băut.
Cam asta ar fi.

| KillaNoFilla a răspuns:

Infrastructura industriala si agricola, exploatarea resurselor si prelucrarea lor.

Dar nu se face nimic pentru ca toti sunt la fel din conducere, famili de mafie.
Ia exemplu Rusia, care are resurse nelimitate dar salarile sunt mai mici ca la noi. Daca el fura eu de ce sa nu fur...

Ai impresia ca mergi la vot, cand de fapt pierzi vremea.

| Płotr a răspuns:

Nu foarte multe,Industria si Economia,dar uite ca am abordat discutia asta mi-am amintit de vorbele unchiului meu, el spunea ca Romania este tara care ar fi inventat alfabetul, m-am indoit la inceput dar mi-am dat seama ca daca te uiti la istoria Romaniei, iti vei da seama ca ceva se tine ferit, asa am ajuns la ideea ca daca Romania va ajunge o tara cu nivel Economic mai mare sau egal cu Germania ( care este de 1 secol cea mai mare putere a Europei ) probabil se va produce o destabilizare la nivel mondial si probabil la un Razboi desigur din cauza mafiei si sistemului de crima organizata,care va trebui sa isi mute afacerea,deci ce vreau sa iti spun,e imposibil sa mai ajunga ceva Romania,tocmai din cauza Criminalitati,Drogurilor,Transportului de carne vie si altele. Ei doresc sa tina totul asa cum a fost pana acum,nu doresc sa isi mute afacerile care costa sute de miliarde de euro,nu,ei doresc sa isi tina afacerea acolo pe loc,adica unde? in Romania,Spania,Italia si asa mai departe. Deci, unde e ban e si justitie, in Romania nu e ban nu e justitie pentru ca exista coruptie. Deci ce va fi cu adevarat nevoie pentru Romania si restul tarilor care se afla in declin? ceva ce e pe cale sa inceapa, un razboi mondial. Atunci toate tarile o iau din nou din stagiul de dezvoltare economica. Acum va incepe din nou in Europa ceva, acel ceva trebuie sa puna capat criminalitati si prostiilor.