| gabitzu a întrebat:

Ce e mai dureros cand nasti? Contractiile sau momentul in care impingi si iese micul monstru?

Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

eu am nascut cu cezariana... insa 6 ore m-am chinuit sa nasc normal... eu m-am considerat puternica, cineva care rezista la durere, dar durerea pe care am simtit-o eu nu o pot compara cu nimic... a fost atata de groaznic incat nu cred ca o sa uit acele momente niciodata... eram studenta pe vremea acea si culmea inainte sa nasc am dat examenul din ginecologie, am vazut multe nasteri pe ambele cai, natural si cezariana... am fost pregatita sufleteste ...insa totusi m-a surprins, in fine dupa 6 ore de chin nu am putut sa nasc normal si epuizata cum am fost nu mai aveam putere nici sa cobor de pe "capra"... asa ca m-au nesteziat si... pana m-am trezit totul a trecut... lumea zice ca atunci cand iti vezi copilul uiti de toate... ei desi imi iubesc fetita mai mult decat orice din lume asta si ma bucur ca o am, nu o sa uit niciodata acele momente de chin... dar sa stii ca nu toata lumea e asa... in cele 6 ore in sala de nasteri... langa mine au nascut 5 femei pe cale naturala, veneau sus cu dureri si in 20 min aveau copilul in brate... cum ti norocul... oricum asta nu ma opreste sa ma imi doresc inca un copil... si oricat ar fi durut tot nu pot sa numesc un nou nascut monstru...

13 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu prea exista situatii identice. Uneori sunt dureroase ambele etape, alteori numai una, si asta la aceeasi femeie care are mai multe nasteri. Oricum ea aduce pe lume un inger, nu un mic monstru.Sanatate.Mira

mlm
| mlm a răspuns:

Buna, uite depinde de imprejurari, multe femei spun ca durerile sint mari atunci cind au contractii, altele cind iese copilul dar cum spun eu depinde de fiecare femeie, fiecare are alta conformatie si poate avea diverse reactii.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Gabitzu...eu cred ca esti baiat... o mama n-ar spune despre ingerasul ei ca este un monstru...Asa vezi tu viitorul tau copil?
Apoi, contractii sunt si inainte si in timpul nasterii...
La venirea unui copil pe lume iau parte cei doi...si mama si fatul...este o comuniune greu de explicat, ceea ce face ca aceasta legatura sa fie indistructibila...amandoi duc aceasta "lupta" pentru viata...Doar in situatii patologice s-ar distruge aceasta legatura.
Sper ca ai pus aceasta intrebare fara sa te gandesti prea mult la formulare...
Iit doresc sa devii un tatic/ mamica iubitor si responsabil al copilului sau copiilor tai.

April
| April a răspuns:

Cel mai dureros lucru e ca cineva poate pune o astfel de intrebare pr un forum public. Puteti sa ma credeti cum vreti dar intrebarea mi se pare impudica iar daca ar fi sa iau in consideratie banuiala lui GBRIRDR, chiar obscena.Astfel de intrebari adresezi moasei sau ginecologului...SORRY.

| rael a răspuns:

In momentul in care iti vezi copilul, nu vor mai avea nici o importanta durerile, si nu vei mai analiza atat care faza anume le-a cauzat mai mult.
Dar chiar nu inteleg ce cauta in acest context cuvintele "micul monstru"...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de la caz la caz, in general contractiile uterului sunt mai dureroase, in momentul cand copilul iese, locul este,, deja amortit,, intinderile muschilor vaginali sunt maxime iar durerea nu se mai percepe atat de mult si totul se concentreaza pe expulzare, daca totusi iti este frica ar trebui sa vorbesti cu medicul pentru o cezariana sau pentru o anestezie epidurala, dar dupa o cezariana recuperarea este un pic mai greoaie, eu am avut o sarcina normala si o cezariana, nu as recomanda /o decat in cazurile in care este periclitata viata fatului sau a mamei, imi pare extrem de rau pentru ca sentimentele sunt coplesitoare la o nastere normala, si sunt diferite de la un copil la celalalt, in romania se obisnuieste o asemenea practica chiar in cazurile cele mai normale si fara nici un fel de complicatii dar parerea mea personala este ca nasterea normala este cea mai sanatoasa pentru ambii,, implicati,,/mama si fat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca durerea este mai mare in timpul contractiilor. cand impingi e un moment de usurare si, micul monstru iese si devine un ingeras minunat, binecuvantat de Dumnezeu si de mamica lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

April, eu cred ca ar trebui sa te abtii!
E o intrebare foarte buna si multe viitoare mamici ar vrea sa stie lucrul acesta. Ginecologul iti va spune din punct de vedere profesional, insa o femeie care a trecut prin asa ceva iti va spune din proprie experienta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contractiile!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cum e cand nasti un monstru, dar la nasterea unui copil, contractiile sunt mai dureroase decat expulzia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca contractiile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeule! nu vreau sa fiu dura dar cred ca trebiue sa consulti un medic psiholog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contractiile dor ca naiba.Si nu inteleg de ce toti va legati de... micul monstru? Poate e un alint.Care-i treaba voastra? Si raspunsuri de genul :mersi la psiholog.Doamne pe ce lume traiti? O intrebare simpla, ar trebui sa aiba un raspuns pe masura, nu sa analizati contextul.Pentru mine cea mai mare usurare a fost expulzia.Nu pot sa zic decat ca am simtit bucurie si durere nu cred ca a fost deloc. Dar contractiile timp de 3 ore, la intervale de timp atat de scurte ca nu avea timp sa cronometreze moasa, m-au terminat.Numai bine!