| RazzyFUnik a întrebat:

Ce este defragmentarea HDD? Care sunt efectele pozitive? dar cele negative? De cate ori pe luna/an este recomandata o defragmentare? In ce consta acest proces?

Ms

2 răspunsuri:
| razvanstoica a răspuns:

Defragmentarea iti ia toate bucatile de informatii fragmentate si ti le lipeste. E ca si cum ai avea un raft de carti, iar cartile ar fi puse dezordonat. Prin defragmentare, se rearanjeaza cartile, astfel umplandu-se spatiile libere, nefolosite. Ar fi ok sa dai odata pe luna. Eu nu am folosit niciodata pentru ca ii ia foarte mult. Daca ai un HDD lent, poti imbunatati viteza de accesare. Spor!