| Geanina2000 a întrebat:

Ce etape trebuie sa parcurg pentru a reusi intr-o cariera de televiziune? (cum ar fi prezentatoare tv)
Din cate am inteles, totul incepe de la profilul de baza pe care il urmezi in liceu, cum ar fi filologie sau profil uman.
Ce ar trebui sa fac pentru a reusi intr-o astfel de cariera?
Dau funda celui care detaliaza cat de corect posibil!

1 răspuns:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu conteaza foarte mult profilul din liceu, ci studiile pe care le urmezi dupa.
Te va ajuta si o facultate de profil (Jurnalism) ori o scoala de media (Intact Media Academy). Important este sa iti faci cunostinte care sa lucreze in televiziune, iar aici vei cunoaste diverse persoane.
Numai ca trebuie sa stii ca nu ajungi imediat prezentatoare. De multe ori va trebui sa o iei de jos, cum ar fi jobul de reporter de teren si de obicei pe canale cu putina auditenta. Cu timpul daca esti buna, te faci remarcata si ai noroc este posibil sa ajungi sa fii prezentatoare la Antena 1 si ProTV.
Indicatiile mele de mai sus nu iti garanteaza un loc in televiziune 100%, insa iti maresc sansele sa ajungi acolo. Poti face si facultatea de matematica. Daca ai noroc sa intalnesti pe cineva din televiziune care sa considere ca ai fi buna pentru asa ceva, te poate angaja imediat, insa doar o mica parte ajung sus doar dupa noroc.