| anonim_4396 a întrebat:

Ce faci daca gasesti (in provincie) niste acte ale cuiva din bucuresti? i le trimiti sau le duci la politie?

Răspuns Câştigător
| Rebe a răspuns:

Cel mai sigur ar fi sa le duci la politie si sa se ocupe ei de toate.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de natura actelor, respectiv daca se poate sau nu identifica proprietarul lor.
Daca ai aflat adresa sau telefonul, contactezi persoana. Ii pui cateva intrebari pentru. verificare, daca intr-adevar este proprietarul (ex. ce a pierdut, ce a continut pachetul, sa descrie careva obiect in detaliu etc).
Daca nu poti identifica persoana, apeleaza la politie si predai continutul cu proces verbal de predare-primire, din care pastrezi bine un exemplar.

carla
| carla a răspuns:

Eu zic ca cel mai bine ar fi sa le duci la politie.

| Delia 75 a răspuns:

Cred ca te ar scuti si pe tine de efort si pe persoana care a pierdut actele, de stres daca le ai duce la politie. Ei ar putea lua mult mai usor ca tine legatura cu persoana respectiva. Sper ca ti am fost de folos.

| Simon a răspuns:

Daca poti contacta persoana, contacteaz-o si spune-i ce si cum. De dus la politie - asta u ar trebui sa stii mai bine, gen cu se comporta politistii d-acolo, pentru. ca sincer daca e vorba de un satuc, atunci nu cred ca se vor implica prea mult si va trebui sa ajungi undeva mai sus, gen la judeteana. Nu stiu cat de mult te-am ajutat, dar fie...Bafta!

| rosepassion a răspuns:

Le duc la politie ca eu cred ca acolo ii cel imi sigur.
Nu ma risc sa i le trimit ca poate nu mai locuieste pe adresa de pe actele alea.