| Petrenciuc_Bogdan_2001 a întrebat:

Ce inseamna acest cuvant din chineza in romana si nu cred ca l-am scris bine:coniciua!

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Nu, nu l-ai scris bine. Se scrie "konnichi wa". In functie de momentul zilei, poate sa insemne "buna ziua" sau 'buna seara" (de obicei, se foloseste pana la apusul soarelui, dupa aceea se foloseste "konban wa").

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Nuzicnume a răspuns:

E in japoneza
Înseamnă salut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este în japoneză, nu în chineză, și este un salut, înseamnă bună ziua.

| Jakye a răspuns:

Salut,
Cuvântul "Konnichi wa" înseamnă "Bună ziua".
Și este în japoneză, nu în chineză.
În caz că vrei să știi cum se spune "Bună ziua" în chineză se spune "你好" și se citește "Nǐ hǎo".