| EuEuEu_6779 a întrebat:

Ce inseamna avanpremiera

Răspuns Câştigător
| iPetraAnime a răspuns:

Avanpremiera vine din franceza- avant premiere- inaintea premierei; este o repetitie a unui spectacol pe care o vad doar specialistii inainte de prima data cand este dat publicului sa il vada; sper ca ai inteles ce vreau sa zic;

6 răspunsuri:
| 100SweetSmile4you a răspuns:

De fiecare dată când vrei să afli definiția unui cuvânt, consultă DEX-ul...Cel mai complex, și mai „la îndemână" este DEX Online
http://dexonline.ro/definitie/avanpremieră

| stefan22 a răspuns:

AVANPREMIÉRĂ, avanpremiere, s. f. Spectacol dat ca ultimă repetiție în fața unui cerc de specialiști și invitați. [Pr.: -mi-e-] – Din fr. avant-première.

AVANPREMIÉRĂ ~e f. Reprezentare generală a unui spectacol înainte de premieră. [G.-D. avanpremierei; Sil. -van-pre-mi-e-] /

| Kaleb a răspuns:

Care este dat pentru prima data in lume.
De ex: Filmul,, Marea mahmureala 2`` va avea avanpremiera pe data de 12.05. 2011 la New York.

| IulianaRC a răspuns:

Reprezentare generala a unui spectacol inainte de premiera. funda?

| allexx a răspuns:

Avanpremiera= prezentarea generala a unui spectacol inainte de premiera

| zahlila a răspuns:

Pentru prima data la tv.