| jakkskfivivikej a întrebat:

Ce inseamna cei 3 de "iii" de la anumite substantive ca : copiii sau copaciii. Ma rog va rog sa-mi raspunde-ti cat mai repede!

Răspuns Câştigător
| Siracuzia a răspuns:

Un i face parte din radacina substantivului[copIl-se gaseste si la singular], unul e desinenta de plural si ultimul e articol hotarat. Funda?batting eyelashes

4 răspunsuri:
| AdinaELA a răspuns:

Copaciii?

| Veronici a răspuns:

Copacii nu se scriu cu triplu i happy iar 3 de i de la copii -pai 2 de i vin de la pluralul substantivului si un i este articol

| bussDy a răspuns:

Primul i face parte din radical, al doilea i e desinenta de plural, iar al treilea i este articolhotarattongue

| jakkskfivivikej explică:

Thk :X papusicaecristal