| andrey2005 a întrebat:

Ce inseamna clickbait?

Răspuns Câştigător
| DarkAndDreary a răspuns:

"Momeală" care te face să dai click.
Ex: Tiltu' care te face să fii curios și să dai click, dar nu e nimic din ceea ce a promis titlul.

2 răspunsuri:
| Maris_Adonis_2000 a răspuns:

Clickbait este atunci cand pui un thumbnail care face pe toata lumea sa fie interesati fara sa ofere chiar ceea ce spune, exemplu : pe youtube, un youtuber va pune o poza care sa te istereseze chiar daca nu va avea in videoclip ceea ce este in poza.

| Mauriceee a răspuns:

Ce este clickbait-ul? Clickbait-ul este un link (sau un website) care iti atrage atentia si incurajeaza oamenii sa citeasca (sau urmareasca). Clickbait-ul se foloseste pentru a exploata „curiozitatea" unui individ, aducand informatii care sa atraga atentia utilizatorului, dar nu suficienta informatie pentru a satisface aceasta curiozitate, „obligandu-te" astfel sa dai click pe continut!

Preluat de aici: http://tutoriale-pe.net/ro/ce-este-clickbait/