| adina5adina a întrebat:

Ce înseamnă depresurizarea la avion?

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Caută pe google, ca ai destule informatii

| NLS a răspuns:

La inaltimea la care zboara avioanele (8-9000m, sau uneori mai mult), aerul are o presiune mult mai mica decat cea de la nivelul marii, care e in jur de 1 atmosfera.
Mai exact, la acele inaltimi presiunea e de 0.2-0.3 atmosfere.
Lucru care face imposibila respiratia omului in conditii normale, daca cabina nu ar fi presurizata la aproximativ 0.8 atmosfere.

Depresurizarea reprezinta scaderea presiunii aerului din cabina, la un nivel mai mic decat cel reglat, de 0.8 atmosfere, si de regula se intampla in caz de avarii, accidente.

Chiar de curand a existat un caz, doar ca avionul ajunsese pe la 2500-3000m, cand cineva a sesizat ca e spart un geam in partea din spate (care din cate stiu are 2 sau 3 invelisuri: de sticla, de protectie, etc).
Au reusit sa aterizeze din nou si a fost evitata o catastrofa.