| Mogiojojo a întrebat:

Ce inseamna dungă roșie in buletin si dacă ați văzut la cineva? Sa fie un răspuns mai detaliat, va rog.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

E mai mult un mit legat de buletinele dinainte de 89 si se spune ca se aplica linia rosie pentru persoanele cu probleme psihice care nu puteau luat decizii legale

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista nici o dunga rosie in nici un buletin sau carnet de identitate.
Sunt bancuri si povesti ireale.

| Dismally a răspuns:

Asa se spunea despre cei nebuni dar nu e adevarat, e doar o expresie folosita de unii.

| LisaJulie a răspuns:

Se punea la persoanele care sufereau de schizofrenie sau alte boli psihice care și care nu puteau sa judece

| Giulia911 a răspuns:

Legenda

| aizen0567 a răspuns:

Aparent era atribuită persoanelor cu boli mintale dar nu există vreo poză cu acestea și nici nu am văzut vreodată un buletin cu dunga roșie încă se considera un mit