| s0nya a întrebat:

Ce inseamna "francmasonerie"?

13 răspunsuri:
pupimik
| pupimik a răspuns:

O organizatie care cica ar sti secretele lumii si ar conduce lumea. Eu una nu cred in asa ceva....dar...cine stie?

pupimik
| pupimik a răspuns:

Tukhey23...am facut la istoria religiilor un proiect despre asta... m-am informat...si nu cred.Toti avem dreptul la o parere...nu? Eu imi pastrez parerea mea: nu cred si cu asta basta; la fel cum esti si tu liber sa crezi in francmasonerie.

| Ben. a răspuns:

O cardasie de copii intre 50 si 60 de ani care se joaca de-a parolele si de a "condusu lumea" din umbra.niste boyscouts senili.

| Dozer a răspuns:

Francmasoneria incearca sa instaureze Noua Ordine Mondiala... adica intreaga lume sa fie condusa de un singur lider. Se spune ca masonul cu cel mai mare rang este presedintele uneia dintre cele mai mari banci din lume. Este o mare colectie de teorii ale conspiratiei legate de francmasonerie.

| tukhey23 a răspuns:

Francmasoneria, sa stii ca e ceva care imi place mult.Este formata din cei mai bogati, tipi, domni din romania. si din strainate. Cel mai ''cunosc'' mason e Irinel Columbeanu. Ei sunt urmasi, vechilor ''templieri"... e o jucarie a diavolului happy

| tukhey23 a răspuns:

@MARIA98:si de unde ma rog, ai aflat tu chestile astea?

| tukhey23 a răspuns:

@MARIA98:si tu iai crezut pe cei de pe net? Dar ai habar cati membri are, aceasta institutie happy

| tukhey23 a răspuns:

@pupimik:ceea ce nu crezi, aia se dovedeste a fi adevarata... eu zic sa mai citesti, apocalipsa happy

| ICanLoveYou a răspuns:

Francmasoneria este cunoscută în mare parte astăzi, deşi nu-i sunt dezvăluite decât anumite faţete, mai ales cele aşa-zis umanitare. Puţini ştiu (chiar dintre membrii masoni) că de fapt această organizaţie (cu caracter sectar), care nu este nici pe departe umanitară, ci profund malefică şi satanică, este de fapt instrumentul Mişcării Sioniste de impunere a dominaţiei planetare.

| ICanLoveYou a răspuns:

De pe nettongue

| Bianca26bb a răspuns:

Copy+paste big grin(wikipedia)
Francmasoneria este o organizaţie ai cărei membri sunt înfrăţiţi prin idealuri comune de natură atât morală cât şi metafizică, prin iniţierea conformă unui ritual comun, prin jurământul depus pe o carte sfântă (în general Biblia sau Coranul) şi, în majoritatea ramificaţiilor, de credinţa într-o „Fiinţă Supremă", un „Mare arhitect al universului". Această organizaţie prezentă în majoritatea ţărilor cu civilizaţie de origine europeană, este împărţită în obedienţe, ele însele împărţite în loji (zise şi ateliere) de câte 7-50 de persoane (uneori chiar mai multe).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va multumesc, eu credeam ca e ceva legat de franciza laughing

| AaNnCcUuTtZzAa a răspuns:

Asociație secretă răspândită în diverse țări, ai cărei membri, organizați în loji, sunt adepții principiului fraternității și se recunosc între ei prin semne și embleme; masonerie.