| marius5600 a întrebat:

Ce inseamna JEWELS in materie de ceasuri?

Răspuns Câştigător
| fif2002 a răspuns:

In ceasurile mai vechi pentru eliminarea frecarii se foloseau in cele 2 capete ale axului rotitelor mai importante niste mici rubine (JEWELS), in ceasurile noi se mai folosesc doar la cele mai scumpe, la restul se folosesc inlocuitori din material plastic cu proprietati asemanatoare.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna rubine, pietre pretioase de culoare rosie, care se folosesc la ceasurile mecanice, dupa cate stiu ca lagare, datorita faptului ca sunt dure. Numai bine!

| Izu.Punk a răspuns:

Jewel inseamna bijuterie respeciv jewels = bijuterii. Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bijuterie