| Amikasss a întrebat:

Ce inseamna matlab (in informatica)?

Răspuns Câştigător
| Ionait a răspuns:

E un program prin care poti rezolva ecuatii (matematice si nu numai) complexe.

3 răspunsuri:
| amPH a răspuns:

MATLAB (Matrix Laboratory) este un mediu de dezvoltare pentru calcul numeric si analiza statistica care contine limbajul de programare cu acelasi nume, creat de MathWorks. MATLAB permite manipularea matricilor, vizualizarea functiilor, implementarea algoritmilor, crearea de interfete si poate interactiona cu alte aplicatii.

Chiar daca e specializat in calcul numeric, exista pachete care ii permit sa interactioneze cu motoarele de calcul simbolic gen Maple. Un pachet aditional, Simulink, ofera posibilitatea de a realiza simulari a sistemelor dinamice si imbarcate utilizand modele matematice.

MATLAB e utilizat pe larg in industrie, in universitati si e disponibil cross-platform, sub diverse sisteme de operare: Windows, GNU/Linux, UNIX si Mac OS.

Funda?!:X

| anonim_4396 a răspuns (pentru amPH):

Mersi de wikipediawinking

| sK3yT a răspuns:

Matematica pe tabla