| HarryPotter a întrebat:

Ce inseamna sa fii procuror? Asa mai pe intelesul tuturor, cu ce se ocupa mai exact si care sunt atributiile lui?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Procurorul reprezinta statul roman in procesele penale si in alte procese in care este prevazuta participarea lui.
In general procurorul dispune inceperea urmaririi penale, efectueaza urmarirea penala pentru anumite infractiuni sau o supravegheaza, luand masurile necesare, intocmeste rechizitoriul de trimitere in judecata, sustine acuzarea in procesele penale si participa la alte procese in care este prevazuta expres participarea.

| kovacskriszti a răspuns:

Procurorul este un magistrat, supus unui parchet care in instanta aduce invinuiri si conduce anchete.