| deea0008 a întrebat:

Ce licee din Bucuresti cu profil bucatar/ospatar sau coafeza/manichiurista stiti? Dau funa :*

3 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Buna Andreea! Nu exista licee cu profilul asta, pentru ca nu-i nevoie sa inveti 4 ani pentru o diploma. Exista doar licee cu profil Alimentatie Publica, si crede -ma pe cuvant, nu ai niciun viitor dupa 4 ani de tocit coatele pe banca.
Poti mult mai bine sa faci un liceu cu rost, ceva care sa-ti placa si tie, si in vacante sau la sfarsitul liceului poti face cursuri de calificare la ANOFM (fortele de munca-somaj) sunt ieftine sau chiar gratuite, depinde de situatie, mergi din timp, te inscrii, cand incepe cursul esti chemata, si faci ceva teorie apoi doar practica(pe cand la liceu daca faci 5 ore de practica in 4 ani, esti tare), si dupa ce capeti putina experienta poti vorbi cu patronul restaurantului la care faci practica, sa te cheme cand are nevoie mare de oameni, la o nunta sau un botez ceva, mergi si tu, servesti oamenii sau faci mancare, ajuti pe-acolo, si pleci acaa dupa o noapte de munca cu 50-100 de lei, plus mancare/bautura.
Poate auzi pentru prima data de asta, eu as zice sa mai intrebi si pe la cunoscuti, sa vezi, asa se fac treburile.
La sfarsitul cursului primesti o diploma valabila oriunde si ai destula experienta incat sa dai o proba de angajare. Succes!

| neutrino a răspuns:

In Bucuresti, pe strada Viilor, exista un liceu cu profil " Alimentatie publica".

| raresm99 a răspuns:

Nu exista liceu cu asa profil. dupa liceu se fac niste cursuri pentru asa ceva.