| Johnny_3038 a întrebat:

Ce parere aveti despre aceasta fraza,, Cine savirseste nedreptatea este mai nenorocit decit acela impotriva careia ia este savirsita"
?

Răspuns Câştigător
| Victoria a răspuns:

@ardnaxur1961: Este adevarat ceea ce ai scris tu acolo, insa aici noi discutam despre veridicitatea frazei expuse, nu despre corectitudinea gramaticala a sa.

24 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Fraza e total agramata.
1.In mijlocul cuvintelor se foloseste â.
2.Acordul pronumelui relativ e total abscons. "Acela impotriva CARUIA" ar fi mai romaneste.
3."Ia" este verb... a lua la prezent/indicativ/pers. a III-a/singular. Aici nu prea are cum sa fie verb. Pare sa fie pronumele "ea" scris de un analfabet beat.
Concluzia? Mai e nevoie?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Exact...ai intrebat ce parere am despre fraza, nu ai intrebat ce INTELEG EU din fraza. Deci, ti-am spus parerea mea.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

P. S. Daca intrebai ce parere avem despre afirmatia cu pricina, cu totul altul ar fi fost raspunsul. Cand vrei sa afli ceva, formuleaza intrebarea in mod inteligibil.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Regrete eterne, dar eu, ca sa inteleg o fraza (cum ii zici tu), am nevoie ca fraza cu pricina sa fie scrisa intr-o limba civilizata.
Ce-ar fi daca te-as intreba eu ce parere ai despre fraza asta: "在所有死亡的世紀是我留下來"?
Exact aceeasi frustrare am simtit-o si eu citind fraza ta!

| Bacemi a răspuns:

Este adevarat. Mai ales cand cel care o primeste iti multumeste pentru ea si il vezi ca te iubeste in continuare chiar daca i-ai gresit.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Da, cine savarseste o nedreptate va fi pedepsit fara sa stie pentru fapta sa, este o vorba''taci si lasa-l in plata lui Dumnezeu.

cami
| cami a răspuns:

Mda, si nu prea. ne+norocit, inseamna ghinionist. Sincer, nu prea sunt de acord.

| Victoria a răspuns:

Sunt de acord, deoarece persoana care savarseste fapta rea va fi pedepsita intr-o buna zi de catre Dumnezeu, in timp ce victima va fi rasplatita.
Ce nu-ti place, altuia nu-i face!

| Victoria a răspuns:

@Sensei.BRO-----Andrei: Omul a pus o intrebare, iar noi suntem aici ca sa il ajutam, ca sa ii raspundem, nu ca sa il judecam pentru nu a formulat corect fraza din punct de vedere gramatical. Nu suntem la ora de limba romana si, din moment ce ati inteles despre ce este vorba in intrebarea lui, nu este cazul sa comentati si sa il certati ironic ca sa va aflati in treaba. Vad ca pe aici e cam multa lume care are mania corectatului greselilor gramaticale, dar acele persoane ar cam trebui sa-si vada de lungul nasului, pentru ca nimeni nu e superior nimanui si daca vrei sa corectezi pe cineva o faci cu buna intentie, nu ca sa iti bati joc de el. A gresit si el, e omenesc a gresi, dar voi sunteti in stare sa-i luati capul pentru asta.

| Victoria a răspuns:

@Sensei.BRO-----Andrei: Am impresia ca ti-ai creat in proprii tai ochi o imagine falsa de atotstiutor.
1. Intentia mea nu era sa ma cert cu nicio persoana de aici, singurul meu scop a fost sa va ajut sa va dati seama ca nu aveti niciun drept sa faceti astfel de observatii rautacioase. Begaldinio ne-a cerut opinia personala despre fraza respectiva care, chiar daca este presarata cu greseli de ordin gramatical, este inteligibila. De ce oare v-a fost mai usor sa sariti cu gura asupra lui si sa il corectati, in loc sa ii raspundeti la intrebare? Asa mare placere va face sa fiti in centrul atentiei prin comentariile voastre deplasate?
2. Nu exista pic de ironie in vorbele mele. Nu suport sa vad cum va etalati asa-zisa inteligenta cand nu va cere nimeni sa o faceti. Daca nu sunteti dispusi sa raspundeti la subiect, adica sa-i dati omului o parere personala, atunci faceti bine si vedeti-va de treaba ca nu va duce nimeni lipsa.

| Victoria a răspuns:

@ Sensei.BRO-----Andrei: Am sa fac abstractie de cuvintele tale provocatoare si incarcate de sarcasm si am sa iti raspund scurt si la obiect.
1. In primul tau raspuns nu este vorba de ironie, iar eu nici nu am afirmat asta. Daca citesti cu atentie raspunsul meu de pe 11 decembrie de la 21:49, vei observa ca am afirmat ca "nu este cazul sa comentati si sa il certati ironic ca sa va aflati in treaba"; m-am adresat la persoana a treia plural si era vorba despre utilizatorii de pe acest site care au mania corectatului greselilor gramaticale. Iar tu, cu primul tau raspuns, ai simtit nevoia sa te bagi singur in seama, pentru ca nu erai implicat in disputa.
2. Acelasi raspuns ca si la prima intrebare. M-am adresat la persoana a treia plural: "De ce oare v-a fost mai usor sa sariti cu gura asupra lui si sa il corectati, in loc sa ii raspundeti la intrebare?" Nu era vorba neaparat despre tine. Daca te-ai simtit, asta e altceva. [P. S: scuteste-ma de lamuririle "binevoitoare" dintre paranteze]
3. Concluzia ca unii dintre voi se cred atotstiutori am tras-o chiar din raspunsurile voastre. Multe persoane de aici raspund la unele intrebari formulate gresit gramatical numai pentru a critica utilizatorul respectiv si pentru a-i da lectii de gramatica; ti se pare drept sa critici un om doar pentru ca a gresit, fara sa iti solicite nimeni interventia, in loc sa ii raspunzi la intrebare? Acele persoane care corecteaza pe ceilalti sunt oare perfecte sau doar isi dau o importanta ce nu li se cuvinte? Ce ar fi sa gresesti tu acum o virgula sau sa pui o cratima gresit si eu sa sar cu gura pe tine si sa te trimit la ora de limba romana? In ceea ce te priveste, poate am exagerat atribuindu-ti titlul de atotstiutor in proprii ochi, era mai potrivit sa te numesc sarcastic. In caz contrar, afirmatia "motivele pentru care duci o cruciada inutila imi scapa, fapt pentru care te las sa te razboiesti " ce denota? Iti spun eu: denota o impresie de superioritate fata de ceilalti.

Si am pus punct aici. E inutil sa continuam cu discutia asta care nu va duce la nimic.

| Johnny_3038 explică:

Ardnaxur1961 taci si numi spune tu cum sa scriu, ca eu nu tiam intrebat daca este scris corect ci ce parere ai despre aceasta fraza!

| Johnny_3038 explică:

Ardnaxur1961 ce nu ai înţeles tu în această frază că cine săvîrşeşte nedreptatea este mai nenorocit decît acela împotriva căreia ia este săvîrşită? mi se pare că eşti cam grea de cap!

| Johnny_3038 explică:

Si totusi nimeni nu nia raspuns la intrebarea care am dato!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cea mai adevarata acel care va face ceva rau v-a plati inzecit in cer

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general, o frază este un mod de exprimare., ea -fraza- reprezentand, cf.Dex, o unitate sintactica alcatuita din doa sau mai multe propozitii.etc.
In particular, fraza aceea -prezentata de tine spre a fi comentata de noi- este, asa dupa cum a lasat de inteles (din delicatete!) ardnaxur1961, doar un morman infect de agramatisme; cat priveste eventualul continut ce cu greu ar putea fi sesizat dupa inlaturarea infectiei, este si el (continutul!) intr-o mare suferinta! Stiu ca vei fi contrariat, poate chiar iritat de rasp. meu, cu atat mai mult cu cat nu-mi motivez parerea cu privire la continut.; in schimb iti ofer o explicatie : mi-as bate gura (as toci tastele) de pomana fiindca nu cred ca ai putea pricepe dar mai ales pentru.ca nu meriti!
P. S. Pare-mi-se ca si eu te-am tras, recent, de maneca aratandu-ti unele greseli dar n-ai binevoit sa-mi raspunzi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Erata: pe randul doi al rasp.-lui meu se va citi "doua" in loc de "doa"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@cami (daca mai esti pe'aci) : referitor la asa-zisul continut, alta este ideea...; cand atribui adj. nenorocit unei persoane care savarseste o nedreptate o faci cu intelesul de ticalos, iar in fraza in discutie, tinand seama de acest fapt, afirmatia ". este MAI nenorocit decat.", te obliga sa dai acelasi inteles adjectivului si in cazul victimei, ceeace este absurd!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu speranta ca sunt in asentimentul celor care, au primit nemeritat, un anumit calificativ am sa va redau o zicala (pe care o stiu dela soacra-mea, d-zeu s-o ierte) si care se potriveste perfect fiecaruia dintre cei care au "apreciat" astfel raspunsurile noastre : " dupa ce ca-i tut/ă se mai c**ă si-n poteca!" (n. m.: in original se folosea intelesul uzual-popular al adj.-lui tut iar in locul astericsurilor se auzeau, in ordine, vocala A si cons. C)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@BarbiGirl : si., cine te retine sa vorbesti, ma rog, sa scrii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BarbieGirl, din modul in care este formulata intrebarea nu reiese ca se refera la "veridicitatea frazei" sau la "formularea frazei". Asa ca ardnaxur1961 si-a spus parerea despre formularea frazei si anume, ca este gresit scrisa din punct de vedere gramatical.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BarbieGirl, motivele pentru care duci o cruciada inutila imi scapa, fapt pentru care te las sa te razboiesti (nu stiu cu cine dar e treaba ta). In alta ordine de idei, iata ca de asta data nu am fost ironic, tu de ce esti de alta parere?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BarbieGirl, te macina o furie profunda si pe deasupra, raspunsurile lungi iti creeaza o stare de confuzie. Fapt pentru care voi pune intrebari mai scurte si pe puncte, poate asa o sa prinzi ceva si ai sa reusesti sa raspunzi la intrebari. Daca ai sa continui sa-mi dai raspunsuri pe linga, discutia inceteaza acum pentru ca risca sa devina si inutila si penibila. Clar ca nu reusesti sa procesezi informatia ca sa putem avea un dialog, e ca si cum te-ntreb de masini, dar subiectul fiind prea complex si prea complicat pentru tine, tu imi vorbesti de mincat seminte. Este posibil sa am o parere prea buna despre inteligenta ta, de vreme ce continui sa sper ca pot obtine niste raspunsuri de la tine, dupa ce pina acum ai fost mereu pe linga subiect. Tu efectiv esti focusata pe ideea de a fi avocatul sarmanilor, cind de fapt nici nu mai era vorba de apararea nimanui. Iar de ajutat pe cineva sa inteleaga ceva nici nu poate fi vorba. Culmea, eu incercam asta cu tine, voiam sa te luminez, pentru ca pina acum inca nu ai priceput ce e cu raspunsul lui ardnaxur1961. In consecinta, fac o ultima incercare, dovedeste-mi ca merita efortul meu:
1. Unde ai vazut ironia in raspunsul meu (ma refer la primul raspuns)? Citeste-l (raspunsul, la el ma refer) si posteaza-mi si mie (ironia desigur, cred ca stii ca de ea vorbim).
2. Unde ai vazut ca am sarit cu gura pe cineva (ma refer strict la intrebarea de fata, presupun ca stii si asta)?
Si acum intrebarea legata de atacul tau (fireste ca nu te-ai putut abtine sa nu devii agresiva).
3. De unde tragi concluzia ca se crede cineva atotstiutor? In ceeace ma priveste eu nu raspund acolo unde nu stiu? De exemplu nu am raspuns acolo unde se vorbeste despre pilula de a doua zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BarbieGirl, de vreme ce mi te adresai mie, era clar ca faceai referire nu numai la modul general ci si la mine si in alta ordine de idei, "VOI" este persoana a II-a plural, "EI" este persoana a III-a plural. Deja discutia cu tine incepe sa-mi faca placere si cum din nou gresesti...batting eyelashes Totusi ok, punem punct pentru ca nu esti prea atenta si tocmai de asta si gresesti tongue