| catalin542000 a întrebat:

Ce părere aveți despre ssd-urile m2 nvme (cele care se pun pe placa de baza)?

Eu unul am o părere buna despre ele pentru ca sunt foarte rapide, dar partea nasoala este ca fiind pe placa de baza, o data căldura plăcii de baza emanata în ssd + căldura ssd-ului + faptul ca plăcile de baza au acel plastic pe care îl înșurubeazi din nou după ce pui ssd-ul (practic îl acoperi) o sa ajungă acel ssd la temperaturi ridicate de peste 50 de grade, iar treaba asta va scade sanatatea și performantele ssd-ului (afișate în HDD se tinel).

Acuma ce sa spun, într-un fel ssd-urile obișnuite pe SATA, sunt într-un fel benefice pentru ca sunt separate și mai au și acea carcasa metalica care mai tine și ea răcoare (asta pana se incalzeste) spre deosebire de un cip gol goluț.

Mmna, voi aveți ssd-uri m2 nvme?
De cat timp?
Și reușiți sa îl țineți în temperaturi bune în ciuda a ceea ce am spus mai sus legat de temperaturi ridicate și în același timp sa îl mențineți la sanatate și performante 100%?

Spre exemplu eu am un HDD wd blue 1tb 7500rmp din 2016, are vreo 750+ zile de utilizare, temperaturile sunt bune și sanatatea și performantele sunt încă 100% fără sectoare defecte sau badduri.

2 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

N-are nici pe dracu. Al meu sta cam pe la 40 grade, iar celelalte hdd-uri, cele cu platan cam pe la 32 grade. Nu pateste nimic, e facut sa reziste la temperaturi mult mai mari.

| NLS a răspuns:

"plăcile de baza au acel plastic pe care îl înșurubeazi din nou după ce pui ssd-ul"

Mai verifica inca o data ce e acel "plastic", si o sa constati ca e de fapt un radiator de aluminiu.
Intre SSD si acel radiator, se va afla obligatoriu si un pad termic.

In plus, nu esti obligat sa il folosesti, poti cumpara un SSD ce are radiatorul lui, inalt, cu fante si nervuri de imprastiat caldura pe suprafata cat mai mare.

In calculatorul personal am 2 SSD-uri cu NVME,
din 2022 iunie.
Unul Gigabyte, la 7000 MB/s citire.
altul WD cu 3500 MB/s citire.
Niciunul n-a trecut vreodata de 40 grade, si daca chiar trec cand copiez din greu sute de GB pe ele sau de pe ele, e doar o durata scurta de timp.

Fratele me are un SSD Samsung tot cu 3500 MB/s citire, din 2019, si a pierdut doar vreo 4% din viata (folosit pentru sistemul de operare si tot ce are instalat, jocuri, programe).

Sanatatea SSD-ului scade vizibil daca nu stii cum sa il alegi.

In ultima vreme au aparut multe SSD-uri cu celule QLC.
Stati departe de ele, mai ales daca stiti ca frecati mai mult acel SSD.
Cumparati doar memorie cu celule TLC si cu SDRAM cache.