| salutare a întrebat:

Ce personaje din literatura se poarta frumos cu lucrurile? Si va rog sa-mi spuneti si povestile din care fac parte.

3 răspunsuri:
| CrissuCristina a răspuns:

Fata babei din povestea Fata babei si fata mosneagului ajuta parul, fantana si catelusa.

| AtomikCD a răspuns:

1.Fata Mosului din povestea "Fata Babei si Fata Mosneaguli". Sper ca conteaza raspunsul meu pentru tine!

| Leocerba a răspuns:

Pana acum, s-a licitat pentru Fata babei si pentru Fata mosului...
Eu licitez pentru Sultana Demirgian din
"Scrinul negru"-G. Calinescu. Ea face parte din aristocratia romana cazuta in mizerie dupa instaurarea comunismului si vinde la talcioc putinele obiecte de valoare neconfiscate. Intelege valoarea fiecarui obiect, istoria lucrurilor si face o pasiune pentru un scrin negru, un fel de comoda Louis XV, pe care un taran dorea sa-l cumpere. Ea zice ceva foarte amuzant: il sfatuieste pe bietul taran sa faca rost neaparat pentru acel scrin de 3 tablouri de valoare, ii indica omului chiar si autorii laughing sau, zice ea, macar sa puna pe perete langa comoda o broderie de Buhara laughingaltfel nu merge! Si pentru ca taranul nu pricepea de ce nu-i buna piesa aia de mobilier in bordeiul lui, Sultana a facut tot ce-a putut sa-i scoata taranului din cap scrinul negru.
Asa proceda ea cu toate laptaresele si cu toti oamenii simpli care incercau sa cumpere obiecte de arta. Ii convingea ca nu merg bine in casele lor. Iar cand nu vindea ceva, desi era moarta de foame, era fericita ca n-a vandut. Tinea enorm la lucrurile de valoare, dar intr-un mod caraghios.
Eu am citit cărţoiul asta intr-a 8-a. E o lectura lunga dar interesanta.