| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot face sa scot mirosul din sticle sau borcane in care au fost conserve?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa spalare cu detergent, daca mai ramane miros, pui apa rece cu un varf de lingurita de bicarbonat si lasi asa sa stea 1 zi, dupa care clatesti borcanul cu apa rece
Cu aceeasi solutie (apa+bicarbonat) poti scoate mirosul si din frigider etc.

cristian
| cristian a răspuns:

A se clati imediat dupa golire.

mlm
| mlm a răspuns:

Oparestele bine si clatestele cu apa si otet.

| DenissaDeea a răspuns:

Eu spal borcanele cu apa calda si detergent de vase... le las la uscat pe un prosop cu gura in jos... dupa ce sau uscat borcanele le afum, pun o carpa aprinsa sa scoata cat mai mult fum in preuna cu crengute uscate de visin si intorc borcanul cu gura in jos peste fum si le afum zece minute, dupa care le spal cu otet, le spal din nou cu detergent de vase si nu isi mai pastreaza mirosul si le aerisesc bine.

| loredanarotariu a răspuns:

Eu rezolv problema mirosului de otel de exemplu din borcanele in care au fost muraturi scufundandu-le in apa clocotita cu detergent de vase, le las pana se racoreste apa, le clatesc, si le las fara capac 2-3 zile sa se aeriseasca. Toate vesela care necesita o curatire mai atenta o rezolv mereu cu apa fierbinte si detergent de vase, nu cred ca e nevoie de alte substante.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Solutie din apa cu bicarbonat alimentar...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Nu te obosii prea tare.
Iată care este soluția, verificată și ulterior pusă în aplicare de "n" ori de mine: lasă apa rece pur și simplu să intre și să trecă peste marginile sticle sau borcanului cu pricina.
Apa rece îndepărtează orice miros persisitent din astfel de recipiente.
Testează și te aștept cu un răspuns, oricare ar fi el.
Te rog frumos!
Pa, pa.