| Adyy5 a întrebat:

Ce se da la teza de la romana la literatura(sunt clasa a 7-a)?
Stiu ca se da un text...laughing
Care sunt posibilele cerinte?
Adica sa demonstrez daca textul e epic, sa despart pe momente etc.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vei primi după modelul examenului de Evaluare Națională.
La subiectul I A→ vor fi exerciții de vocabular, semantică (sinonime, antonime, paronime, omofone, omografe etc), rolul semnelor de punctuație și ortografie, identificarea figurilor de stil și semnificațiile lor. Exprimarea opiniei despre semnificația titlului sau comentariul unei strofe
Subiectul I B→ poți primi o apartenență la gen epic, gen liric, apartenență la balada cultă, nuvelă, imn, caracterizare de personaj...

Subiectul II A→ vei primi un alt text. Și va trebui să răspunzi la trei întrebări (se urmărește înțelegerea textului), să identifici valoarea morfologică a 4-6 cuvinte și cam la același număr de cuvinte să găsești funcția sintactică. Profesorii mai pot adăuga diateza verbului, modul și timpul acestora.
În plus, ți se va putea cere să desparți niște fraze în propoziții, să identifici propoziția principală și propozițiile subordonate/secundare.
La subiectul II B vei primi o compunere (narațiune sau descriere).
Te descurci? happy

| Adyy5 explică (pentru floresdemayo):

Nu cred ca ne va da asta, dar mersi. happy

| floresdemayo a răspuns (pentru Adyy5):

Tu mă înveți? )) Treaba ta ce crezi...
Teza întotdeauna se face după modelul examenului de Evaluare Națională. Asta e structura unei teze, în mod normal.
Câțiva din itemii (subiectele) de mai sus, tot vei primi la teză.
Unii profesori preferă să facă subiecte care se pot rezolva în 2h, alții reduc din cerințe pentru a se încadra într-o oră.
Dacă te-aș fi amăgit că primești un subiect banal, simplu, ori dacă ți-aș fi spus că îl poți rezolva fără să deschizi cartea, probabil te-aș fi făcut cel mai fericit elev din lume. Dar am vrut să fiu sinceră. Că nu-ți plac cerințele, e altă problemă...

| Adyy5 explică (pentru floresdemayo):

"Tu mă înveți?"
Da. laughing
N-am primit la teza nimic din ceea ce ai spus, dar m-am descurcat., a fost simplu.Mersi pentru efort.

| floresdemayo a răspuns (pentru Adyy5):

Sunt mai mult decât convinsă că spui adevărul! ))
Cred că v-a dat dictare.

| Adyy5 explică (pentru floresdemayo):

"Subiectul 1. Faceti o compunere in care sa demonstrati ca urmatorul text este epic luandu-va dupa:
-narator;
-moduri de expunere;
-momentele subiectului;
-personaje;

Subiectul 2. Continuati textul dat pana la sfarsitul vietii personajului principal".
Sau ceva de genu'... Nu mai stiu cuvant cu cuvant. Presupun ca esti unul dintre acei useri care uraste sa fie contrazis, corect?

| floresdemayo a răspuns (pentru Adyy5):

Poate că da! )) Nu obișnuiesc să afirm ceva, dacă nu știu sigur. Ai spus că nu ai primit nimic din ce ți-am spus. Chiar mă miram! Văd că la subiectul 1 vi s-a dat apartenență la genul epic.
Nu aveți un profesor prea pretențios, dacă cerințele s-au rezumat la atât. Norocul vostru. )) Îți doresc să obții o notă mare! Succes!

| Adyy5 explică (pentru floresdemayo):

Multumesc! :*

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

N-avem de unde sa stim ce vrea profesoara voastra sa va dea. Oricum va fi din ce ati facut, asa ca mai citeste o data lectiile si gata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crede-mă, depinde de profesor cum vrea acesta, dar, da, în principiu un text la prima vedere și exerciții pe baza lui. Cam ăsta ar fi șablonul.