| Ho1 a întrebat:

Ce se intampla in Italia (Venetia), am vazut pe TV video socante?

Răspuns Câştigător
| MiShKaA a răspuns:

Ploile abundente aduse de vânturile puternice au inundat Veneția. Potrivit BBC, 70% din oraș este inundat, iar nivelul apei este de peste 1, 5 metri, informează UNIMEDIA.

Apele au năvălit peste oraș miercuri, 31 octombrie. Locuitorii au intrat în alertă maximă câteva zile mai tîrziu, cînd nivelul apei a trecut de cel normal. Astăzi, piețele, străzile și cea mai mare parte a localurilor venețiene, inclusiv celebra piață San Marco, sunt sub ape.

Potrivit BBC, inundațiile sunt comune în Veneția pentru această perioadă a anului, dar „este neobișnuit să vezi oameni înotând prin oraș". Nivelul apei a ajuns la 1, 5 metri, marcând al șaselea cel mai înalt nivel al apei pe uscat, din anul 1872. Meteorologii italieni susțin că vremea rea se îndreaptă încet spre centrul țării și este gata să lovească oricând Roma.
....la asta te refereai?))