| mIsTeR a întrebat:

Ce significatie are numele "Lavinia"? mersi

Răspuns Câştigător
| dulshe a răspuns:

Fara a fi specific romanesc, dar avand caracteristica singulara ca se gaseste sub aceeasi forma, la toate popoarele, Lavinia pare sa fie un prenume foarte vechi, datand inca din epoca preromana.

Temperamentul generat de acest prenume este idealist si romantic. Daca este indreptata din copilarie catre stiintele umaniste, poate deveni un demn reprezentant al luptei sociale din variate domenii: drepturile omului, ecologie, protejarea animalelor. Pentru aceste domeniiii este de folos talentul oratoric si absenta tracului, mai ales daca este educata din tinerete sa isi stapaneasca emotiile.

12 răspunsuri:
Shin
| Shin a răspuns:

The girl's name Lavinia \l(a)-vi-nia\ is pronounced la-vee-NEE-ah. It is of Latin origin. The name of the legendary mother of the Roman people. Her name may possibly be derived from Lavinium, the name of an Etruscan city more ancient than Rome. Classical name revived in the Renaissance, and again used in the 18th century.

Numai bine, Shinwinking

Shin
| Shin a răspuns:

The girl's name Lavinia \l(a)-vi-nia\ is pronounced la-vee-NEE-ah. It is of Latin origin. The name of the legendary mother of the Roman people. Her name may possibly be derived from Lavinium, the name of an Etruscan city more ancient than Rome. Classical name revived in the Renaissance, and again used in the 18th century.

Numai bine, Shin winking

| Diva a răspuns:

Originea numelui Lavinia
latina

Semnificatia numelui Lavinia
femeie din Roma

| Diva a răspuns:

Originea numelui Lavinia
latina

Semnificatia numelui Lavinia
femeie din Roma

| Diva a răspuns:

Originea numelui Lavinia
latina

Semnificatia numelui Lavinia
femeie din Roma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

LAVINIA- Origine latina, inseamna,, femeie latina''. Este o buna ascultatoare, ii va sprijini pe cei care ii cer ajutorul.Partenera si prietena de nadejde. Mie una m-i se potriveste ceea ce se spune despre acest nume si port cu mandrie acest deosebit nume, ma bucur k nu e un nume banal, ba din contra e deosebit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si eu stiam ca vine de la romani.De la cetatea Lavinium, dar nu are nici o descriere? Ce poate sa insemne?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lavinia- inseamna... bunatate si curaj...

mie imi place numele :X:X:X:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce inseamna, dar stiu ca in Italia este o floare cu acest nume

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce inseamna numele Leonora?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Origine: Roman

Semnificatia numelui Lavinia: Semnificatia numelui este pusa in legatura cu toponimul Lavinium(veche asezare italica). Lavinia, este personaj legendar, fiica regelui Latinius si sotia lui Enea.

| lavinia1302 a răspuns:

Hi hi.eu ma numesc Lavinia...si ador numele asta.:X:X big grin

si da. e deosebit.
serios.cate romance au numele asta?