| traianus a întrebat:

Ce significatie are numele "Traian"?
am cautat pe net dar nimica sad

3 răspunsuri:
| Deea a răspuns:

Nume cu o larga raspandire in toate regiunile tarii noastre, Traian este un prenume care continua numele latin Traianus, celebru in istoria Imperiului Roman datorita imparatului Marcus Ulpius Traianus. Acesta a domnit nu mai putin de 19 ani, de o uriasa importanta pentru istoria noastra raman cele doua razboaie dintre anii 101-102 si 105-106, prin care invinge rezistenta lui Decebal si astfel transforma cea mai mare parte a Daciei in provincie romana. Ca urmare a acestei victorii a lui Traian, incepe intensul proces de romanizare oficiala a teritoriilor de la nord de Dunare, al carui rezultat va fi aparitia poporului roman si a limbii romane, continuatoare directa a limbii latine vorbite pe teritoriul Daciei.

| jane_5414 a răspuns:

Inseamna nobil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sursa lui este Teutorix, un vechi nume galic ce inseamna "regele oamenilor"...nu are traducere numele asta