| marianje a întrebat:

Cine imi da si mie porecle misto? Numele meu este Marianhappy. Funda celui ce imi da porecle misto.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste-te la un mic "neajuns" pe care il ai ca si persoana, si esti constient de el, apoi tradu-l in latina, daca te pasioneaza o chestie "romana". "happy Romanii isi numeau copii fie dupa anumite atribute clare, fie dupa "puncte forte" sau "puncte minus". (De ex. Lucius, Lucia=Cel nascut in zorii zilei, Laetitia = cea care aduce fericire, Quintus = al 5-lea, Septimus=Al saselea, Decimus = Al zecelea etc. Probabil ai auzit de celebrul Seneca. Numele lui provine din latinescul senex care insemna batran. Si ar fi alintat "Mosulica".) Poti incerca o chestie de genul si in alte limbi. Bafta!

4 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

Prigochi
Martianu
Martipan

| NoNameJunior a răspuns:

Marienica,nica,mari,ian.

| NuDauFunda a răspuns:

Rică

| nustiunustiu a răspuns:

Buna!
Altii se satura sa fie tot timpul porecliti...cum sunt si eu...
De ce iti trebuie porecla?