| FatFrumosDinLacrima a întrebat:

Cine imi explica si mie cum fac o poza asa cu efect macro sau prim plan sau cum se numeste? http://upload.wikimedia.org/......8x3456.JPG gen asa adica sa iau in vedere doar obiectul principal...

1 răspuns:
| rosimo a răspuns:

Depinde ce aparat ai si daca poti sa schimbi obiectivele la el.
In principiu iti trebuie un obiectiv specializat (care mareste imaginea de cateva ori). Dar sunt destul de scumpe (cauta pe Google macro lens si modelul aparatului tau).
Poti sa incerci si cu inele (se pun intre obiectiv si camera) sau lentile de marit (se monteaza pe obiectiv), trebuie sa vezi daca exista pentru aparatul tau.