| stefan1998_5137 a întrebat:

Cine imi face si mie prezentarea carti junglei am mare nevoie de ajutorul vostru

Răspuns Câştigător
| Diva a răspuns:

Cartea junglei (1894) este o culegere de povestiri scrise de renumitul autor Rudyard Kipling, în perioada în care a trăit în Vermont. Toate povestirile fuseseră publicate anterior în reviste între anii 1893-4. Cea mai cunoscută parte cuprinde trei povestiri despre aventurile unui „pui de om" abandonat, Mowgli, crescut de lupi în jungla indiană. Probabil, cele mai cunoscute dintre celelalte sunt "Rikki-Tikki-Tavi", povestea unei viteze manguste, și "Toomai al elefanților", povestea unui tânăr îmblânzitor de elefanți.

A doua Cartea Junglei a urmat în 1895.

Cartea junglei este folosită ca o carte motivațională pentru micii cercetași, membrii tineri ai mișcării cercetășiei. Această utilizare a universului cărții a fost aprobată de Kipling în urma cererii directe, trimisă scriitorului de Robert Baden Powell, întemeietorul mișcării cercetașilor.

| Hanger a răspuns (pentru Diva):

Multumesc ca si mie imi trebuia

9 răspunsuri:
| Vreoproblema a răspuns:

Multumesc,aveam nevoie.Toata lumea are nevoie de ea pentru caietul de vacanta, deci logic ca stia.

| Iullianna a răspuns:

Caietul de vacanta nu?:devil)

| cristiana_9803 a răspuns:

Mowgli este un baiat crescut in jungla, de animale.Mai tarziu el afla ca exista creaturi ca el si se imprieteneste cu ei. Diva a copiat raspunsul-gresit de pe wikipedia.

| DanielVălean a răspuns (pentru cristiana_9803):

Eu tie ti-as da funda.

| cristiana_9803 a răspuns (pentru DanielVălean):

Merci :*

| DanielVălean a răspuns (pentru cristiana_9803):

N-ai pentru ce!

| Andi_8746 a răspuns:

Multumesc pentru prezentare. Si mie imi trebuia.

| Arsenie_Adriana_1995 a răspuns:

Da caietul de vacanta de unde ai stiut?