| ஐIForgotMyNameஐ a întrebat:

Cine imi poate spune: unitatea de relief in care este situat Galatiul, obiectivele turistice, economice si culturale ale acestuia si specificul reliefului, al apei si al climei?

Răspuns Câştigător
| Monicaツ a răspuns:

Judetul Galati se gaseste in estul Romaniei, pe cursul inferior al Siretului si Prutului, in zona de confluenta cu Dunarea. Teritoriul judetului Galati este acoperit in cea mai mare parte de campie, altitudinile variind de la 310 m in nord la 5-10 m in sud. Cele cinci unitati de relief care se disting sunt: Podisul Covurluiului, Campia Tecuciului, Campia Covurluiului, Lunca Siretului Inferior si Lunca Prutului.Regimul climatic specific teritoriului judetului Galati este de tip temperat continental, cu diferentieri intre zona de deal si cea de campie, in functie de unitatile de relief si orientarea retelei hidrografice. Temperaturile medii anuale au valori mai mari in sudul teritoriului si scad spre nord. Verile sunt secetoase iar iernile aspre, cu viscole frecvente. Vanturile bat dinspre nord si nord-vest, nebulozitatea fiind accentuata. Ca urmare a influentelor estice si a circulatiei maselor de aer dinspre vest si nord-vest, precipitatiile atmosferice inregistreaza pe teritoriul judetului cele mai scazute valori din tara. Media precipitatiilor anuale variaza intre 420-426 mm. Dunarea, PrutuI si SiretuI constituie principalele ape curgatoare ce delimiteaza teritoriul judetului Galati. Obiective turistice:Biserica Romano-Catolica; Perla Dunarii; Muzeul de Arta Vizuala; Faleza Dunarii; Gradina Publica; Parcul Mihai Eminescu; Biserica Fortificata Precista; Casa Memoriala Alexandru Ioan Cuza; Palatul Navigatiei; Teatrul Dramatic Fani Tardini; Sper ca te-am ajutathappy