| CosminCSM00 a întrebat:

Cine imi spune si mie care este cel mai bun antivirus? Eu am avira dar ma enerveaza pentru ca astept prea mult pana scaneaza tot computerul. Daca se poate sa imi dati si siteuri de unde pot descarca unu, dar sa scaneze mai repede si sa fie si bun. Cel mai bun

Răspuns Câştigător
| Wehrmacht a răspuns:

Kaspersky.Daca nu vrei sa astepti la scanare da pe fast scan dar nu fi prea sigur ca va cauta prea bine.E indicat sa il ti la normal sau slow scan chiar daca astepti mult.In timp ce scaneaza nu e obligatoriu sa stai la PC poti face si altceva. Funda?

3 răspunsuri:
| mmamiruna a răspuns:

NOD antivirus.Da search pe google

| zdrangoi a răspuns:

Avira e foarte bun.
si sa stii ca la toate programele antivirus scanarea dureaza ceva.
trebuie sa setezi insa sa nu-ti scaneze la fiecare deschidere a calculatorului, ci o data pe saptamana de exemplu.

| traveler a răspuns:

Adica vrei sa spui ca renunti la acest antivirus, pariu ca este free :-)) si sa instalezi altul ca este etc...Pai cine te obliga sa nu experimentezi? Insa mai antai ca precautie iti soptesc ca Kaspy este imbatabil insa DOAR cumparat legal, altfel. Sfat:Lasa Avira este unul dintre cele mai tari si este free si nu te lasa deloc fara protectii cum o face orice alt antivirus ce te dibuie ca umbli cu licente false.Cit despre "ma enerveaza pentru ca astept prea mult pana scaneaza tot computerul." gandeste-te computerul tau calculeaza si testeaza peste 150mii de algoritme cauta daca se potrivesc cu baza lui de date, adica confrunta, le pune cap la cap si daca se potrivesc abia atunci este virus etc.De aici si "incetineala" ce te scoate din pepeni.Sugestie la AVIRAtongueunel sa scaneze cand esti plecat de acasa, paralele pui si un program de inchidere fortata a compului gen: ai pornit scanarea la ora 12 la tot compul, pui timerul sa opreasca la ora 18 compul.Lucreaza si nu prea iti recomand sa scanezi full tot compul doar C-ul ca in rest o face Avira singurel numai cind al lasi tu, adica ocupi procesorul mai putin.Succes si nu te lasa infestat de virusi doar ca te enervezi pe ceva ce lucreaza din greu pentru tine.