| 1Dana1 a întrebat:

Cine poate sa imi conjuncve verbul,, a merge " la perfectul simplu

4 răspunsuri:
| Danyelusha a răspuns:

PERFECTUL SIMPLU exprima in limba literara o actiune petrecuta si incheiata in trecut. In limba
literara, este timpul povestirii la persoana a III-a. In limba vorbita, este folosit doar in anumite regiuni
ale tarii (in Oltenia mai ales) si exprimao actiune terminata de curand.
eu mesei
tu mersesi
el/ea merse
noi merseram
voi merserati
ei/ele mersera
Sper ca ti-am fost de ajutorwinking

| CosmicKarma a răspuns:

Ca să ştii ce s-a întâmplat, oamenii de mai sus au CONJUGAT. Nu există "conjuncve", limba română pe care nu o ştii nu are "conjuncvări", ci CONJUGĂRI. Mai treci şi pe la şcoală, totuşi, te poate ajuta.

| fantezygirl a răspuns:

eu mersei
tu merseşi
el merse
noi merserăm
voi merserăţi
ei merseră

| ClAuDYu10 a răspuns:

Eu mersei; Tu mersesi; El/Ea merse; Noi merseram; Voi merserati; Ei/Ele merserabig grin