| allleeexxxx a întrebat:

Cine poate sa imi spuna cum se elimina un elemen din vector in C++?

1 răspuns:
| Robert92 a răspuns:

Depinde ce inseamna la tine eliminare.depinde de problema.
poti sa il egalezi cu 0 de exemplu si apoi sa il faci sa nu afiseze ce e 0. daca vrei sa elimini un anume element (al 5lea)
cin>>n; for (i=1; i < = n; i ++ )
if (i=5) v [ i ] = 0;

for (i = 1; i < = n; i ++ )
if ( v[i]! = 0 ) cout < < v[i];

sau ca sa il elimini de tot, sa nu mai existe.
sa zicem ca e al 3lea

for ( i = 3; i < = n; i ++ )
v [ i ] = v[ i + 1];
n --;

Sper sa se vada acum raspunsul, site-ul nu arata raspunsurile complet (cele care contin < > etc gen taguri de html sau chestiile de programare)
Daca nu apare da-mi pm si iti arat pe mess (sau daca ai nevoie de altceva legat de c++ )