| anonim_4396 a întrebat:

Cine stie cum se rezolva aceasta problema va rog? dau fundita happy
intr-un lift este suspendat de tavan un dinamometru de care atarna un corp cu masa m=1 kg.Ce forta indica dinamometrul daca liftul se misca cu acceleratia a=2m/s la patrat., indreptata : a)in sus; b) in jos.

Răspuns Câştigător
| oblivion95 a răspuns:

A) F=G+Fi=m(g+a)
b)F=G-Fi=m(g-a)

1 răspuns:
| vlad89c a răspuns:

Salut! bine ai venit in comunitatea fizicienilor castigatori de concursuri internationale, TPU!
Problema ta va fi rezolvata in cateva momente, imediat ce voi castiga premiul nobel pentru fizica.
Poti intra sa verifici raspunsul in aproximativ 2000 de ani.