Elianna
Întrebare recomandată | Elianna a întrebat:

Cine stie daca,la un contor electric cu dublu tarif,zi/noapte, se considera noapte si sarbatorile legale (ex.1 Mai si alte sarbatori legale care nu pica sambata sau duminica)?
Si care este T1 si care este T2?
Eu am studiat temeinic factura de la Electrica, cea de regularizare si am ajuns la concluzia ca T1 este de noapte si T2 este de zi.
Dar uitandu-ma pe diverse forumuri, am vazut ca unii spun ca este taman pe dos!

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Citeste aici:
http://www.electricafmn.ro/......noapte-e2/
si aici tariful E1
http://www.electricafurnizaretn.ro/......eID62.html
Asa e, parerile sunt impartite.Dar procedeaza asa:
- SCOATE din priza toti consumatorii, nu-i lasa in "stand-by" si vezi daca
ambele cadrane sunt oprite. BAGA in priza un consumator mare (frigider, fier de calcat, resou) si vezi care incepe sa se invarte.

| Elianna explică (pentru horia2012):

In legatura cu T1 si T2, azi T1 a ramas nemodificat de azi dimineata si T2 s-a marit.
Dar tot nu stiu daca ziua de azi e sarbatoare si ceea ce se inregistreaza este tarif de noapte sau ...nu este sarbatoare luata in considerara de Electrica, si atunci ceea ce se acumuleaza este tariful de zi, adica T2.
La instalarea contorului acesta cu dublu tarif, acum 10 ani, se luau in considerare si sarbatorile legale.Acum...se pare ca nu!
Complicat!
O sa ma uit si dupa ora 22 sa vad care din ele se modifica (ca mi-am notat indexurile) si asa ma lamuresc.
Tinand cont ca tariful de zi este 0, 5757 lei (mult mai mare decat la un contor normal) iar cel de noapte este 0. 1872 lei, adica de 3 ori mai ieftin, este de preferat sa tin cont de acest lucru, deoarece la regularizare am avut de platit o suma mare!

| horia2012 a răspuns (pentru Elianna):

Dupa cum spun ei, nu se mai tine cont de sarbarori legale ci numai de intervalul orar.Dar notandu-ti indexurile iti poti de-a seama.

| Elianna explică (pentru horia2012):

Da,m-am lamurit. Nu se tine cont de sarbatorile legale. De la ora 22, 00 a inceput sa inregistreze si T1.

| horia2012 a răspuns (pentru Elianna):

Deci au avut dreptate.Ok. Bine ca te-ai lamurit.

5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna explică:

Am primit raspuns in scris de la Electrica, la mailul meu, si mi-au spus ca T1 este tariful de noapte de la ora 22 la 7 si de vineri seara de la 22 pana luni la ora 7, iar T2 este tariful de zi. Sarbatorile legale nu se mai iau in considerare.