| NoGames a întrebat:

Cine stie de ce se acopera oglinzile cand moare cineva?

Răspuns Câştigător
| Maraa a răspuns:

Batrinii,spun ca sufletul raposatului privindu-se in oglinda, ramine captiv...si nu mai paraseste acea casa.Va folosi oglinda ca pe o poarta de calatorie intre lumea aceasta si cea de dincolo. Sau mai stiu ca cel ce priveste in oglinda atunci când cadavrul se afla inca in casa va fi urmatorul candidat la pieire...

8 răspunsuri:
| Damasc a răspuns:

Ca sa nu iti ramana persoana decedata in casa, cam asa se zice.

| DEBrown a răspuns:

Batranii spun ca sufletul raposatului privindu-se in oglinda ramane captiv si nu mai paraseste acea casa.
Va folosi oglinda ca pe o poarta de calatorie intre lumea aceasta si cea de dincolo.

| HubbaBubbaGirl a răspuns:

Sa nu se vada Mortul in ea ca invie big grin. rolling on the floor.
Serios. n_n. [ Cel putin asa stiu de la Bunica._.' ].

| secret96 a răspuns:

Cica daca te uiti in oglinda iei fata mortului (palid, etc)
Sper sa nu ai parte de multe acoperiri de oglinzi. bye bye :*

| TheFictionist a răspuns:

Pentru că oamenii de mai demult erau superstiţioşi şi credeau că sufletul mortului intră în oglindă continuând să sălăşluiască acolo sau că cel ce se va uita în oglindă în cele trei zile va fi următorul care va muri.De atunci aceste superstiţii au devenit tradiţii.

| nikywillrock a răspuns:

Se reflecta mortii.***, omenirea trebuie sa aiba si traditii ca altfel se plictiseste.

Răspuns utilizator avertizat
| Sorelina a răspuns:

E un obicei batranesc, se zice.