| dark1angel a întrebat:

Cn stie care este diferenta dintre sondajul de opinie si chestionar?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Prima varianta consista in colectarea mai multor opinii verbale despre o lege sau o reforma, etc. iar in chestionar se scrie sau se bifeaza niste variante care apar acolo de un grup de oameni sau de cine e selectat sa le faca.

| Diagirl a răspuns:

Sondajul de opinie este o subcategorie a anchetei si este realizat pentru a aduna date statistice despre indivizi. Aceasta tehnica se foloseste pentru cercetarea problemelor de interes public.

Termenul de "sondaj" este, în general, sinonim cu cel de "cercetare selectiva" sau de "esantionare". Ideea sondajului este aceea de a reduce populatia statistica efectiv cercetata la o parte mai mica a ei, capabila totusi sa reprezinte caracteristicile intregului.

Sondajul de opinie are ca scop cunoasterea preferintelor exprimate de un numar semnificativ de persoane, referitoare la o problema de importanta generala. Acest tip de cercetare sociologica se fondeaza pe modalitatile interogative de culegere a informatiilor si pe tehnicile de esantionare.

Cu referire la domeniul socialului, sondajul semnifica metoda statistica de stabilire, pe baza esantionarii, a stratificării opiniilor in raport cu categoriile socio-profesionale, varsta, sex, etc, cu scopul de a prevedea comportamentul membrilor colectivitatii pentru care esantionul asupra caruia s-a efectuat sondajul este reprezentativ.

Trebuie subliniat faptul că sondajul de opinie este o metodă de cercetare cantitativa. Este o metoda ce incearca să descrie opinia unei categorii cat mai mari din populatie asupra unei probleme ce vizeaza realitatea socială. Ea foloseste ca instrument chestionarul si se bazeaza pe esantioane atent alese pentru a fi reprezentative.

Spre deosebire de ancheta sociologica, sondajul de opinie publica are ca scop numai cunoasterea aspectelor subiective (opinii, atitudini, aspiratii, interese, etc), in timp ce ancheta se concentreaza si asupra aspectelor obiective (structura familiei, conditii de locuit).

| sweetlovelything a răspuns:

Sondajul de opinie e acela cand un reporter se duce pe strada sau in magazine si intreaba o opinie despre ceva. Chestionarul e acela pe care il gasesti intr-o revista sau un interviu. Sper ca te-am ajutat..Eu asta inteleg prin sodaj de opinie si chestionar:*:*