| sufletel13 a întrebat:

Credeti ca ar fi bine daca oamenii ar putea trai mai mult? adica daca oamenii ar inventa un medicament sau ceva de genu care sa ne faca nemuritori sau sa traim mai mult? eu sincer cred ca au descoperit asta dar nu vor sa zica pentru a pastra sub control numarul populatiei... voi ati vrea sa traiti vesnic?big grin

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Nu, nu as vrea. Daca au descoperit si tin secret, foarte bin fac, e o chestie periculoasa. Si asa suntem multi pe pamant, ce sens ar avea? Eu cred ca ciclul viata/moarte isi are rostul lui si nu as vrea sa il intrerup.

3 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Daca am fi sanatosi ar fi bine, dar dupa o anumita varsta batraneata e grea si urata

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

In decursul evolutiei omenirii, timpul trait de populatia globului a crescut oricum si cred ca tinde in continuare sa creasca. Daca in antichitate o persoana era considerata in varsta sau batrana la 40 de ani, acum o persoana de 40 de ani e dea-bia matura. In antichitate media de viata era de 50-60 de ani, in prezent se trece lejer de 70-80 de ani.
Nu cred ca e vorba de medicamente. Cred ca e vorba de stilul de viata, de educatie, de alimentatie(chiar daca e plina de E-uri), de igiena(care cam lipsea cu desavarsire ).

| Nastia a răspuns:

Nu, dar as vrea sa traiesc mai mult ca sa invat mai multe, sa am experienta sau sa pot face mult mai mult bine omenirii,.