| Ghaghaghagha a întrebat:

Credeți că societatea se îndreaptă din ce in ce mai mult la lipsa de empatie? Credeți ca o sa se inmultumeasca sociopatii? Dacă o sa avem. Tratament pentru asta o sa îl accepte oare?

13 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Păi spune-ne tu... O să-l accepți?

| ioana748 a răspuns:

Intr o lume cu suflet gol in procent de 90 la suta, empaticii vor fi cei sociopati.
Nu va exista tratament pentru empatie. Din contra se doreste sa fim goi si lipsiti de iubire.
Din pacate,

| Mindfulness a răspuns (pentru ioana748):

Nu o să accepte tratament nici daca ii plătești.

| ioana748 a răspuns (pentru Mindfulness):

Absolut de acordhappy

| Mindfulness a răspuns (pentru ioana748):

Am cunoscut în realitate astfel de persoane, nu se lasă până nu te executa, te analizează și apoi trec la atac ( la psihopați mă refer)
Acum am văzut că ți-am scris tie! Ești simpaticutahee hee

| ioana748 a răspuns (pentru Mindfulness):

Da,asa este. Vorbesti despre manipulatori. Se folosesc de marturisirile tale si ce stiu ei ca te ar durea.Ce sa zic, exista doua variante. Sa fim autentici in continuare si sa ne doara la bascheti sau sa purtam o masca. Si eu am cunoscut in realitate. Asa invatam sa fim discreți.
Din greseli invata omul.
happy

| Mindfulness a răspuns (pentru ioana748):

Ai cunoscut dar nu ai fost persecutată de ei laughing nu îți doresc sa ii cunoști cu adevărat! Eu am pățit-o grav!
Sunt mult mai periculoși decât îți imaginezi,nu sunt doar manipulatori.
Sa ai grija, primul semn e: sunt foarte șarmanți, al doilea semn e: deja e prea târziu să fii luată sub roți de ei happy nu ai nici o șansă cu ei, după ce te executa nu își recunosc niciodată vina se disculpa mereu.
De unde ești daca nu deranjez? Dai răspunsuri foarte bune pe TPU, mă mir cum de stai pe aici.

| ioana748 a răspuns (pentru Mindfulness):

Multumesc pentru apreciere, sunt din București.
Si tu dai raspunsuri foarte bune, le citesc cu interes.
La fel de bine as putea sa te intrebi si eu de stai pe aici.
Probabil pentru ca este interesant uneori.
Da, inteleg ca deja vorbesti despre psihopatia de ordin narcisic.Nasoala treaba, stiu ce spui.
Au o inteligență malefica intr adevar si si hranesc golul interior cu suferința celuilalt.
Tot ce vor este reactie din partea celuilalt, ideal tristete maxima dar se multumesc si cu criza de nervi. Din păcate am avut de a face. Nu doar ca nu recunosc dar te fac pe tine sa te simti vinovat. laughing
Eu sunt vulpita batrana si la propriu si la figurat. Cu mine au gresit adresa, se imbolnavesc ei de cap. Insa intr adevar nu este o experiență extraordinară sa vezi mizeria umana cum se desfasoara in toata splendoarea prin viata ta.
Iti dai seama cat consum inutil de energie la unul din asta care isi freaca creierul doar sa soarba putina suferința.Ca i ia creierul foc.
Dar sunt si foarte talentați daca reusesc prin minciuna si manipulare sa faca pe celalalt sa se infasoare in nimic. Persecuția nu este din partea lui, decat poate cand incepe cu vreun santaj, dar cu rabdare se rezolva orice situatie de genul acesta.
Totul este sa nu te pierzi in mizeria narcisicului si sa nu te minti singur mai mult decat te minte el
Sunt si narcisisti care ajung la psihiatru, dar cred ca 1 la 1000,
Felicitări daca ai trecut cu bine peste o astfel de experiență. Cu ocazia aceasta stii sa faci diferența si nu te mai impresionează mai nimic, nici de bine, nici de rau.
Posibil era nevoie de o lecție de genul acesta pentru evolutia personala dar si gasirea echilibrului.
happy

| Mindfulness a răspuns (pentru ioana748):

Eu am agorafobie,nu pot sa ies din casa,altfel nu stăteam aici deloc! Ești geniala, știi foarte multe chestii. Felicitări!
Se vede că se îmbolnăvesc ei, ai un nivel de inteligență foarte ridicat! Am trecut prin multe da, am umblat cu golani și m-am convins! Din păcate e plina lumea de narcisiști, ei par perfecți până își arată colții, la fel sunt și psihopatii.

| ioana748 a răspuns (pentru Mindfulness):

Pai,narcisistii sunt psihopati. Doar ca sunt subtili, lucreaza cu materialul clientului, nu fac nici un rau aparent, dar daca se poate sa te sinucizi de ce nu.
Si totusi desi sunt foarte multi narcisisti frustrati, sa stii ca sunt si oameni de lumina pe acolo printre oameni.
Si nu are importanță despre ei, ca tu ai locul tau unic si culoarul tau personal printre ei.
Mi a facut placere sa vorbesc cu tine.
Seara linistitahappy

| Mindfulness a răspuns (pentru ioana748):

Plăcerea a fost de partea mea! La fel draga Ioana campioana happy

| ioana748 a răspuns (pentru Mindfulness):

Multumeschappy

| KovacsB a răspuns:

"o sa se inmultumeasca sociopatii"
Pana una alta se inmultesc agramatii.