| waXonwaXoff a întrebat:

Cum ar trebui sa ne comportam fata de cei care au o boala, o infirmitate, un handicap.
Dati 3 exemple si dezvoltati!
funda

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Pai in primul rand nu ar trebui sa ne batem joc de ei, de exemplu sa le zicem: Hahaha nu poti sa mergi! hahaha nu poti sa vorbesti! si asa mai departe, fiindca se putea tu sa fi acea persoana cu probleme si in niciun caz ea nu si-a dorit sa ajunga asa. In al doilea rand ar trebui sa-i ajutam pentru ca unii oameni nu au posiilitatea sa faca ceva, unii au mainile mai scurte, etc altii sunt paralizati si daca ii ajuti este bine happy si in al treilea rand nu ar trebui sa-i discriminam pentru ca ei sunt altfel, pentru ca asa s-au nascut unii cu probleme si handicapuri, si ei sunt fiinte, persoane si au dreptul la viata, o religie, familie, nume, etc.
Papa! Sa ai o zi faina!

2 răspunsuri:
| MoneyMoney a răspuns:

Cu empatie, toleranta si intelegere! happy

| Innovation a răspuns:

Noi ar trebui sa avem un comportament frumos fata de persoana bolnava si nu trebuie sa radem ca altii pentru ca Doamne fereste ni se poate intampla si noua si ei nu vor rade deoarece vor sti cum a fost si cat au suferit.
Daca o persoana se afla in aceste caz putem face urmatoarele lucruri:
-Ii putem duce mancare
-Putem merge sa il vizitam
-Il putem consola si incuraja
Putem face si alte lucruri care il poate inveseli si ajuta dar eu ti-am dat doar niste exemple.