| Xbam a întrebat:

Cum diferentiez un troleibuz de un autobuz?

Răspuns Câştigător
| us3r a răspuns:

TROLEIBUZ - Vehicul cu tracțiune electrică (merge cu curent electric), care circulă fără șine, folosit pentru transportul în comun al călătorilor.

AUTOBUZ - (merge cu combustibil, de obicei motorina) este folosit pentru călătorii mai lungi sau curse speciale, având deseori loc de bagaje sau scaune mai comfortabile, este cunoscut ca autocar.

TRAMVAI - este un mijloc de transport în comun (folosit în interiorul orașelor), avand unul sau mai multe vagoane (vehicul cu tracțiune electrică) care rulează pe șine.

3 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Troilebuz=tramvai Cred ca, cu asta te-am lamurit happy

| melissaandra a răspuns:

Pai troleibuzul merge la tara adica pe distante lungi iar autobuzul merge prin oras adica nu pleaca mai departe

| herbals a răspuns:

Troleibuzul cred eu, ca are antelenel alea de curent. Zic si eu. La mine in oras nu exista asa ceva.