| bleakk a întrebat:

Cum e cu tensiunea? de exemplu sa ai 12 cu 8 ce inseamna 12 si ce inseamna 8, sau 10 cu 7, puteti explica funda.

3 răspunsuri:
| BlitzLikeXd a răspuns:

Inseamna daca ai probleme cu inima sau nu astia inseamna ca ai teinsiunea mica sau mare

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tensiune reprezinta presiune pusa de sange asupra vaselor in momentele conmtractarii inimii.

valoarea mai mare sau sistolica reprezinta maximul de presiune iar valoara mica sau diastolica reprezinta presiune in momentul in care inima se umple de sange

| blueangel99 a răspuns:

Cred ca se refera la presiunea sistolica si presiunea diastolica.
http://www.cdt-babes.ro/articole/tensiune_arteriala.php