| Scarabeul a întrebat:

Cum iau bani actorii? adica cand te uiti la un film unii spun ca iau banii atunci cand noi platim factura de curent un anume procent se da si actorilor.dau funda cine ma convinge

3 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Actorii inainte de juca intr-un film/serial/emisiune etc. se face un contract cu conditiile impuse de angajator, angajat si se negociaza salariul pe care il primeste actorul in timpul productiei.

Nu are nici o legatura faptul ca platesti factura de curent (asta e o prostie)

| FaraSperantaSEN a răspuns:

rolling on the floor cand platim noi factura la curent?laughing si daca ma uit doar la desene animate vandame ce mai ia?

actori sunt platiti dupa productia filmului de cate producator... apoi daca filmul are venit aia e altceva si nu are venit daca platesti tu factura la curentlaughing
deci Producatorul plateste actorii filmul poate avea venitul pe minus

| Darki a răspuns:

Actorii inainte de a incepe filmarile, semneaza un contract in care se precizeaza o suma de bani. Banii pe care-i primesc actorii depinde de film, cat e actorul de bun etc. Iti dai seama ca Vin Diesel castiga mult mai mult ca ai Adela Popescu... Nu are nicio legatura cu 'Factura la curent'... Sper ca te-am lamurit big grin