| hellokitty_1136 a întrebat:

Cum pot avea dinti mai albi? ce pot folosi?
ma ajutati plspuppy dog eyes. fundabatting eyelashes

Răspuns Câştigător
| ixbree a răspuns:

Pai, daca nu doresti sa ii albesti la stomatolog, poti folosi, spre exemplu, benzile si gelurile de albire. Uite cateva informatii:

Gelurile pentru dinti ce pot fi procurate din supermarket sau magazine de cosmetica au in componenta peroxid si se aplica folosind o periuta. In general, ele se folosesc de 2 ori pe zi, timp de 14 zile. Totusi, trebuie citite instructiunile inainte de utilizare, deoarece fiecare are particularitatile sale. Exista, insa, si o albire prin geluri pe care o realizeaza pacientul acasa. Gelurile respective sunt date de catre medic in functie de sensibilitatea pacientului (exista mai multe concentratii: 10-16-35%). Ele se aplica in gutiere (conformatoare de plastic realizate in laborator pentru fiecare pacient). Cu ajutorul acestor gutiere gelul sta in contact strans cu smaltul si nici nu irita gingia pentru ca excesul se indeparteaza foarte usor. Perioada de aplicare este de 5 zile pentru fiecare arcada de la 1, 5 ore pana la 6 ore, in functie de concentratie. Benzile pentru dinti sunt foarte subtiri si adesea invizibile, fiind acoperite cu un strat de gel pe baza de peroxid. Ele se aplica, in general, de cate 2 ori pe zi (timp de 30 de minute), pe o perioada de 14 zile.

Alta metoda buna ar fi bicarbonatul de sodiu. Cand te periezi trebuie sa te asiguri ca este neaparat umezit si ca nu apesi prea tare periuta.

4 răspunsuri:
| cristinna23 a răspuns:

Te poti spala o data pe saptamana cu bicarbonat de sodiu -este daunator de aceea nu trebuie folosit des sau poti sa te duci la dentist sa-ti faci o albire a dintilor, dar am auzit ca doare putin.

| UNHleaSHD a răspuns:

Pasta de dinti si periuta de dinti.

Sau...

Pasta de polish si perie de sarma.

| alecsaaa_4214 a răspuns:

Incearca cu bicarbonat de sodiu.il aplici pe un demachiant si iti masezi usor dinti
dar sa nu il folosesti prea deshappy

| Elly_8212 a răspuns:

Poti folosi si zeama de lamaie.pui pe un disc demachiant si ii masezi usor.dar sa nu exagerezi cu folosirea ei. mai este si sarea de bucatarie. aia merge aplicata direct pe periuta de dinti...dar e mai naspa laughing