| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot obtine cazierul din Romania, daca locuiesc in strainatate?

4 răspunsuri:
| zet_2572 a răspuns:

In unele orase cererea se poate face online. Ca sa il ridici trebuie sa mergi personal sau sa ai procura de la notar. Procura de la notar ar fi trebuit sa o faci inainte sa pleci...

| perla a răspuns:

Nu poti trebuie sa mergi in romania!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prin intermediul politiei de acolo.Iti depui datele iar treaba lor e sa-ti solicite cazierul autoritatilor din localitatea respectiva.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art. 29 din Legea nr. 290/2004, cu md.si compl. ulterioare, romanii care se afla in strainatate pot solicita eliberarea certificatului de cazier judiciar prin reprezentantele Romaniei din tara respectiva(Ambasada ori un Consulat) si trebuie sa le primeasca in cel mult 30 zile.