| Udar a întrebat:

Cum poti invinge senzatia de lene?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Este o batalie crancena, dar se poate castiga.Foarte important este sa-ti conturezi un ideal pe care doresti cu ardoare sa-l atingi.Acesta iti va furniza o motivatie puternica.Umple-ti apoi camera de inscriptii mobilizatoare viu colorate si de diverse marimi si forme.Imprieteneste-te cu colegi care nu au aceasta problema sau care au invins-o. Daca ai o prietena, implic-o si pe ea in batalia ta. Tine-ne la curent cu ce ai reusit.

14 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Lenea e cucoana mare dar vointa o invinge!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Prin munca.

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Prin vointa si ambitie big grin

| viatadecacatt a răspuns:

rolling on the floor ce chestie auzi
Stiu cum e cu lenea asta, eu ma chinui acum stau cu tastatura pe picioare si o pozitie comoda pe scaun si desi ma cam doare cururolling on the floor nu am de gand sa ma ridic pentru ca?
Pentru ca mi-e lenerolling on the floor
nu exista remediu pentru lenerolling on the floor)))

| KidoSmart a răspuns:

Cu munca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai incearca sa faci ceva la care te pricepi si iti si placehappy
sau citeste niste bancuri:Un om merge la un centru de inchiriat schiuri.
-Aveti schiuri si clapari marimea 56?
-ce marime?
56.
-Dar la ce va mai trebuie schiuri?

Vine un om la doctor si disperat il intreaba:
- Doctore, doctore, fiul meu a baut un litru de benzina. Ce i se va intampla acum?

Doctorul il priveste si ii raspunde foarte calm:
1. daca merge mai incet ii va ajunge pentru vreo 12 kilometri
2. daca merge repede km in 7-8 il termina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand gasesti leacul, iti dau numarul meu de telefon sa ma suni si sa mi-l spui si mie. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu bata de baseball, stai la panda si vezi ca apare cand iti e lumea mai draga si iti strica toate planurile, mai ales in zilele de luni dimineata sau miercuri dupa-amiaza.pe 31 ale lunii sau cu o saptamana inaintea vacantei de vara, dimineata cand suna mobilul ca sa te duci la scoala sau cand trebuie sa te speli de ochi.vezi ca o simti, are miros dulceag si imbiator, dar tu sa nu te lasi.iei bata de baseball si ii dai, si ii dai, si aii dai. dar cu pofta, si sa vezi ca nu mai apare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e cea mai mare enigma a meathinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facand cevalaughing! Nu glumesc,, gandeste-te la lucrurile ( actyvitatile) tale favorite...alege-o pe cea mai usoara... apoi... fa-o si crede-ma iti va trecehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste te la ceva fain, care ti face placere si incearca sa obtii acel ceva...

| dragutza a răspuns:

Lenea apare atunci cand esti nevoit sa faci ceva ce tu ca persoana nu doresti. Nu trebuie sa fie vorba despre un lucru pe care il urasti sau iti displace la modul general. Poate fi vorba si de o actiune care iti displace pe moment.

Lenea apare ca o reactie normala de aparare, este ceva inconstient. Noi simtim si constientizam doar efectul, insa acest efect este dat de faptul ca noi respingem in mod inconstient acea actiune. Pentru a intelege mai bine ce este lenea, trebuie sa intelegem mai intai ce este munca.
Munca reprezinta executarea unei actiuni in mod non-instinctual in vederea atingerii unui scop anterior planificat. Astfel munca tine de planificare, deci de ratiune. Din acest punct de vedere, munca este o activitate specific umana.

Lenea este doar reactia adversa la acest gen de actiune si tine de vointa.

cum o invingi? pai nu prea stiu...prin vointa.etc

| sHock a răspuns:

Cu senzatia de a vrea sa faci cevaabig grin

| marra a răspuns:

Facand ceva distractiv