| TheLastMe a întrebat:

Cum poti schimba o persoana egoista intr-una altruista?

3 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nu poti. Crede-ma. Trebuie ca persoana in cauza sa realizeze ca a gresit. Eventual sa ii arati ca greseste. Dar sa nu crezi ca imediat vine la tine si aproba ce ai spus. Va intelege doar peste ceva timp. Unii par a nu intelege nici la batranete. E trist. Chiar azi am dat peste o fata care mi-a raspuns gen : Nu ma schimba nimeni pe mine. Mai ales un strain. Lumea nu vrea sa invete din greseli. Asta e cel mai mare pacat al nostru.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Foaaaarte greu, daca nu imposibil, sau daca nu primeste un "semn" divin, pe care sa si stie sa il decodeze corect!

Altruismul provine din valorile morale, sociale si culturale insumate in sfera personalitatii, constiente de realitaea exterioara si de imperativul bunatatii si omeniei si solidaritatii!

A nu se uita ca nu luam nimic cu noi pe lumea cealalta, si, daca nici macar un nume bun si respectat pentru ceea ce a fost si a facut nu lasa fiecare in urma, atunci pentru ce "a trait?!".

| shtephie a răspuns:

E foarte greu!
Dar cu rabdare o poti schimbawinking Si acea pers trebuie sa aiba vointa de a se schimbawinking
Mult succes!